KaliberInfo

Albán túra: a 173 371 bunker és a 549 775 eltűnt hadifegyver hazája

Albánia: bunkerek és fegyverek

 

Albán nyaralás nem nyaralás bunkerek nélkül. Az országban összesen 173,371 kisebb-nagyobb betonbunker található

 

Enver Hoxha [Enver Hodzsa] bölcs vezetése alatt az országnak nem csak a feslett Nyugattal sikerült összevesznie, de a Szovjetunióval is (ami automatikus mosolyszünetet jelentett a teljes VSz-el), a szovjetekkel szakító Kínával egy igen intenzív, gyümölcsöző együttműködés után megszűnt a kapcsolat, és a nem annyira baráti Jugoszláviával is gyorsan megromlott a viszony, miután tisztává vált, hogy Tito szívesebben látta volna az albánokat tagköztársaságként.

Bunker az Ohridi tó partján, csodás kilátással

 

Sok bunker, alacsony komfort/túlélési esélyek

 

A barátok teljes hiánya miatt a hatvanas évek technológiai szintjén rekedt mini-Észak-Korea nem látott más utat, mint elfogadni azt, hogy igenis elavult fegyverekkel kell majd megakadályozni a megszállást. Akkora árat kelljen megfizetni az ellenségnek, hogy kétszer is meggondolja az inváziót. Ezért hihetetlen helyeken – a stratégiailag fontos utakat, öblöket uraló legtávolabbi kecskecsapásoktól kezdve
MINDENHOL létesültek ilyen kis, 1-2 személyes gombák. Tatooine bolygó építészeti megoldásai szinte életre kelnek a Balkánon.

 

Mintha a Tattooine bolygó építészeti megoldásai köszönnének vissza

 

A gonosz megszálló birodalom lehetett imperialista, vagy kommunista – a feladat ugyanaz. Az albán Luke Skywalker családtagjainak nem sok esélye volt egy ilyen kriptában – menekülési útvonal , alternatív harcállás jellemzően nem volt, itt elszórt, nagyszámú , magányos buckalakónak kellett feltartóztatnia a birodalmi rohamosztagosokat.

 

Egy méretesebb vasbeton létesítmény

 

Bunkart Tirana: bolsevik bunkerálom VIP-kivitelben

 

Persze az egyenlők között is voltak egyenlőbbek. A Tiranai BunkArt projekt egy meglehetősen nyomasztó, de érdekes, az elnyomó kommunista rezsimet, és az oda vezető utat bemutató állandó kiállítást és múzeumot rendezett be a Belügyminisztérium volt földalatti bunkerében. A mindenkori albán Fontos Belügyi Elvtársnak parketta és lambéria is jutott, de rendes ágy már nem…

VIP belügyi bunker szocreál belseje

A sugárfertőzés megelőzésére szolgáló zsilipet soha nem használták rendeltetés szerűen.A buckalakó-dómokkal ellentétben a Tiranai górék bunkerei rendesen össze voltak rakva, profi szellőző rendszerrel.

Légtisztító rendszer

 

Szünetmentes táp, ha savat töltünk bele.

Itt találkoztunk remek magyar telefonközponttal, körülbelül Puskás Tivadar műszaki színvonalán, valamint olyan szünetmentes tápot, melyre az áram megindításához még a savat be kell tölteni a cellák közé.

Magyar telefonközpont a bunkerben. Hi-Tech!

 

Random érdekességek az Albán “fegyveres” helyzetről

 

– A rendőröknél, határőröknél Glockot láttam, talán 19-est. Érthető okokból nem fotóztam. Az egyik vidéki zsarunál TT-t, amiről annyira megkopott a barnítás, hogy elsőre rozsdamentes 1911-nek néztem, annyira csillogott a napon.

– katonát 9 nap alatt egyet sem láttunk. Erdőtüzet annál inkább. Sokat, sok helyen. Ezt a témát kutatva derítem ki, hogy a 2009 óta NATO tag Albánia egyik vállalását betartva vett minimum 3 db, legfeljebb 6 db, de egészen biztosan valamennyi Bayraktar TR2 drónt. Megvívandó háború pillanatnyi hiányában ezeket meglepő módon a RENDŐRSÉG szokta használni, forgalom ellenőrzésre, és a tűzoltóság, erdőtűz monitoringra. “kevés a vegetáció, majd elalszik magától is” elvet követik, nem úgy tűnt, mintha kezdenének vele bármit.

 

1997 – zavargások Albániában, a hadsereg és rendőrség fegyvereit “privatizálták”.

 

– a legális fegyvertartásról igen eltérő híreket olvastam. Paprikaspré biztosan KKVE, de mindenki forgalmazza. Bünti nem jár érte, csak elkobzás. 22 éves kor alatt – elvileg – még 4,5 mm légpuska és airsoft sem játszik.

– 21 év fölött elvileg elég megengedő a fegyvertörvény, majdnem cseh szintű alkotmányos jogokkal – minden B kat fegyverre adnak 5 éves időtartamra engedélyt, az önvédelem megfelelő indoklásnak számít. De erről igen hézagos, és ellentmondásos híreket találtam a neten. Ha valaki tud hitelesebb információval szolgálni, megköszönöm!

– Igazából mindegy is: Az 1997-es zavargások során kifosztották az állami fegyverraktárakat, és 549 775 db (!) éles lőfegyvert (jelentős részben sorozatlövőt) zsákmányolt a lakosság. Több kisebb-nagyobb, szerb mintájú amnesztia programot futtattak le azóta, de a mateket végigszámolva, 200 ezernél több (!) éles fegyver meg mindig illegálisan a padláson/pincében/merdzsóban lapul. A viszonylag modern AK-k és társaik mellett minden bizonnyal a fentieken túlmutatóan is ott vannak a két világháborúból megmaradt készletek is, amit gondosan félretettek a helyi hagyományőrzők – alsó hangon is többszázezer illegális éles fegyverről beszélünk. Egy két és fél milliós (!) országban ezek igen figyelemre méltó számok.

 

Albán rendőrök zsákmánya házkutatáskor

 

– a közbiztonság ennek ellenére – vagy talán pont ezért – egyáltalán nem rossz. Sem 300 fős Isten háta mögötti faluban, sem a fővárosban nem volt zavaró éjfélkor sétálni. A földgömböt körbeutazva az emberben kialakul egy elég megbízható radar, de a “nem kéne oda menni” lámpa egyáltalán nem gyulladt ki gyakrabban, mint teszem azt Budapesten. (Az viszont sajnos tényszerű, hogy a lőfegyverrel elkövetett emberölések száma lakosságarányosan igen magas európai összehasonlításban Albániában, hiszen a családon belüli történeteket is ilyen eszközzel oldják meg. A tendencia viszont csökkenő. Lásd: https://knoema.com/atlas/Albania/Homicides-by-firearm-rate – A szerk.)

 

Illegál TT a hasitasiban – szintén albán rendőrségi fotó

 

– Ha már fegyver, a vadászokról se feledkezzünk meg. 2014 óta en bloc tilos a vadászat, egész évben (!), az ország egész területén. Engedélyt meglepő módon adnak, kint levő fegyvert sem vonnak be – de odahaza nincs mire vadászni, mert semmilyen vadnak sincs hivatalos vadászidénye, “ideiglenesen” – de már évek óta hosszabbítják a rendeletet.
A rapciskodás komoly probléma, néha elkoboztak egy-egy sörétest, az élet pedig megy tovább. Nagyvad csak mutatóba van, madarak is kevesen – ezzel indokolják a tilalom hosszabbítgatását. Érdekes módon a szomszédos Észak-Macedónia a hazaihoz nagyon hasonló vadászható fajokkal és megközelítéssel működik, és dúskál a nagy- és apróvadban. Ennyit a vadgazdálkodásról – lehet, hogy van összefüggés…

 

Kösz a családnak!

 

Ezúton szeretnék köszönetet mondani a családomnak, aki nem csak tolerálja a szerző bizarr érdeklődési körét, de hűen követett szinte mindenhová. Az egyetlen bevehetetlen akadályt a Pogradecbe vezető utat védelmező bunker képezte, amit annyira összesz.rtak a hajléktalanok, hogy a még a legelvetemültebb hidegháborús hobbikutatónak is szüksége volt minden bátorságára a látogatáshoz.

 

Csucska Péter