Rast-Gasser M1898
RAST-GASSER M1898
A Monarchia utolsó hadirevolvere
Hát igen, bármilyen furcsának is tűnhet, volt történelmünkben egy olyan időszak, amikor a revolverek nálunk is széles körben voltak használatosak. Olyannyira, hogy hadi, szolgálati fegyver kategóriát képezett az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregében! Ezek sorában az utolsó, talán legfejlettebb típus volt a Rast-Gasserként ismert M1898. (Ezen cikk a Kaliber 68. számában megjelent írás alaposan rövidített, szerkesztett változata!)
A szolgálati revolver továbbfejlődése már a Rast & Gasser márkanév történik. Figyelembe véve a hadsereg igényeit, kifejlesztenek egy elfogadható méretekkel és tömegadatokkal, rendelkező, harcászati paramétereit tekintve igen korszerűnek tekinthető változatot, melyet 1898-ban a hadsereg be is fogad és hadrendbe állít Rast & Gasser M1898 jelzéssel. (Lőszere, a 8 mm Gasser mai szemmel nézve szolgálati célra elégtelen, hiszen alig erősebb, mint egy 7,65 mm Browning pisztolylőszer – de akkoriban ez elfogadható volt, lásd 7,62 mm Nagant, .38 Long Colt, 8 mm Lebel.)
Ez az a revolver, ami a cég csúcsmodelljének számít. Az akkori értékelések, de az utókor is úgy minősíti az M1898-at, mint a (nem kinyitható dobos) revolverkonstrukciók egyik legjobban sikerült változatát. Minden eleme, szerkezete kiforrott, tulajdonságai – az akkori – követelményeknek jól megfelelnek, kezelési biztonsága szinte ideális.
Egyetlen egy gond van csak velük: a fegyver egyenkénti ürítésű. Nem mintha a cég nem lett volna képes sikerrel alkalmazni az akkor már ismert kibillenő dobszerkezetet, vagy a lebillenő csőszerkezetet (ez utóbbi rendszerű revolvert már korábban is gyártott a cég). Az ok, amiért az M1898 mégiscsak – konstrukciós fejlődés szempontjából – visszalépésnek tekinthető egyenkénti ürítésesként készült, megint csak a hadsereg vezetésének rugalmatlanságában rejlett: a K.U.K. vezetése idegenkedett a “túl bonyolult” fegyverektől, nem szerette az automatizált szerkezeteket, még ilyen elemi szinten sem (Óh, azok a régi szép idők, az egylövetű, elöltöltős fegyverekkel, amelyeknél még oly látványosan lehetett lépésenként, vezényszóra végezni a töltést!).
Meg szokták említeni az M1898 előnyeként, illetve kiforrottságának bizonyítékaként, hogy szerkezete alig tartalmaz csavarokat, így részleges szétszerelése szerszámok nélkül is elvégezhető, ami által – szemben az M1870-el -, még a fegyverek kezelői is képesek voltak akár harctéri körülmények között is szétszedni, és adott esetben megjavítani.
Hadi és rendőrségi változatok
Ha már megemlítettem, hogy az M1898-ból két alapvető változat készült, a hadi és a rendőrségi, itt emelem ki a legényegesebb különbségeket közöttük. A képeken a hadi típus látható, hozzá képest a rendőrségi változat 9 mm-es, köpeny nélküli ólomlövedék használatos hozzá, “mindössze” hatlövetű, a cső felülete nem hengeres, hanem nyolcszögletűre kovácsolt, a dobon hosszanti súlycsökkentő bemélyedések vannak a tárfészkek között.
Tekintettel arra, hogy a monarchia igen széles befolyással rendelkezett fél Európában, így nem csoda, hogy ez a fegyver is megtalálható volt szinte mindenhol, több ország is gyártotta annak változatait. Nem lehet hát kijelenteni kategorikusan, hogy csak ez a két változat létezik. Számtalan olyan változata van, amelyek űrméretben, az alkalmazott lőszerben, külalakban, szerkezeti elemeiben többé-kevésbé eltér az eredetitől, azonban mindegyik őse az M1898 volt.
Rétérve most már a hadi változatra: jellemzése egyértelmű. Merev tokszerkezetes, rögzített forgódobos, egyenkénti ürítéses, kakasbiztosítással és külön ütőszegszerkezettel ellátott nyolclövetű maroklőfegyver. Erről a típusról már elmaradt a mechanikus biztosító, hiszen a fegyver enélkül is kiemelkedően kezelésbiztossá vált.
Az egyenkénti ürítés a dob jobb oldalán lévő dobrekesztő kar oldalra történő kihajtását követően válik lehetségessé. Ez a kar úgynevezett Abadie-rendszerű, ami azt jelenti, hogy a kar lehajtott állapotában nem lehet elhúzni az elsütőbillentyűt, így kizárt a töltés-ürítés közbeni véletlen lövés lehetősége. Ugyanakkor, a kar lehajtásával felszabadul a dobrögzítés, így kézzel szabadon, fokozatmentesen forgatható el a dob. A rugós ürítő vessző a fegyver markánsan látható része. Tény, hogy kissé macerás az egyenkénti töltés és ürítés, legalábbis mai szemmel.
Külön ütőszeges és revolverező
Mondhatni, hogy a világon elsők között alkalmazták ennél a fegyvernél a külön ütőszeges megoldást. Látható, hogy az ütőszeg itt nem a kakas része, hanem a dobkeret felső végébe van beleépítve. Ráadásul, biztosítással is rendelkezik, azaz csak az elsütőbillentyű tudja kioldani a reteszt, ami kizárja, hogy például gyors kakas fesztelenítéskor lövés kiváltás történjen.
A fegyver elsütőszerkezete – méltóan revolverekhez – igen egyszerű. A kakas és a hozzá kacsolódó alkatrészek funkciójukban, sőt, alakjukban is emlékeztetnek a későbbi Walther PP-re (kakashoz kapcsolt rugós elsütőemelő, alsó kakasnyúlvány. Lehet, hogy Walther úr erre a fegyverre pislogott, mikor megálmodta szép reményű pisztolyát?
A lövés közbeni dobrögzítést közvetlenül az elsütőbillenytű végzi, erre a célra nincs külön alkatrész.
Kinyitható „gépháztető”
Érdekessége, egyúttal szinte kizárólagos sajátossága az M1898-nak a tok kialakítás. Direkt úgy tervezték, hogy akár a napi karbantartás során is hozzáférhetőek legyenek az elsütőszerkezet alkatrészei: a sátorvas elmozdítását követően mint egy ajtót, oldalra lehet hajtani a bal oldali tokfedelet és elérhetővé válik a teljes belső szerkezet. Az ürítővessző és a dob is kiemelhető a fegyverből (szintén szerszámok nélkül), így valóban kényelmesen elvégezhető még kezelői szinten is a teljes nagytakarítás.
A kerekded keresztmetszetű markolat meglepően jó fogást biztosít, a sűrű rovátkolású fa markolathéj – hadifegyverekhez méltóan – fából készült, minden különösebb díszítés nélkül. A markolat aljában szíjkengyel van (sajnos a képen látható példányról ez hiányzik), ami fegyver elvesztés ellen véd.
A revolverhez fedeles bőrtok járt, hasonló a nálunk is ismert PA-63 pisztoly bőr pisztolytáskáihoz (még a zár is ugyanolyan patentszemes, csak itt fordítva záródik, azaz a fém patentszem a fedélen van.).
Egyes források szerint ezt a revolver típust egészen 1918-ig gyártották.
Klabacsek Gyula
A Rast & Gasser M1898 revolver főbb adatai:
– lőszere: 8 mm Gasser
– teljes hossza: 225 mm
– tömege: 930 gramm
– csőhossz: 116 mm (4,57 col)
– tárkapacitás: 8 db lőszer