Cseh fegyverjog és a C-1 kategória – Példaértékű csehek?
A csehek EU-fegyverdirektíva implementációja kifejezetten érdekesre sikerült, főként az új A-1 és C-1 kategóriák bevezetésével. Erről egy korábbi Kaliber lapszámban részletesen írtunk, azonban a C-1 (bejelentéshez kötött) kategória bevezetése, annak részletszabályai akkor még nem voltak ismertek. Pedig szerintem ez nálunk is sok mindenben példaértékű lehet, hiszen mi is most vezettük be ezt a regisztrációhoz igen, de engedélyhez nem kötött kategóriát.
Amikor a nyáron egy üzleti partnernél jártam dél-Morvaországban (Jihomoravský kraj), akkor kérdezgettem, hogy a gyakorlatban ez hogy működik, de jelezte, hogy sok tekintetben még kialakulófélben van. Kérte, hogy írásban kérdezzem, és ők a helyi hatóságok bevonásával írásban válaszolnak.
Ez alapján készült ez a kis anyag, ami az ő sokban eltérő gondolkodásmódjukat is megmutatja – zárójelben az értelmező megjegyzéseim. (FONTOS: a jogszabály szerencsére ott sem visszamenőleges hatályú, a 2021.01.30. előtt a lakosságnál illetve a fegyverszaküzletekben található fegyverek besorolása nem változott, nem is fog változni.)
- Mely fegyverek tartoznak az újonnan létrehozott C-1 kategóriába Csehországban?
– Az eredetileg tűzfegyver-kategóriába tartozó olyan fegyverek, melyeket az EU hatályos (2015/2403) implementációs direktívájának megfelelően hatástalanítottak. (Megjegyzem, ezek már nálunk is oda tartoznak!)
– az EU hatályos (2019/69) implementációs direktívájának megfelelő műszaki kialakítású gáz- és riasztófegyverek. (Ezek nálunk maradnak szabadon 2023. után is, DE a cseheknél lesz itt még előny!)
– Nem egybeszerelt lőszerrel működő egy- és kétlövetű fegyverek, melyeknek nincs történelmi eredetijük (vagyis pl. a modern in-line elöltöltősök).
– Flóbert töltényes, 4 mm M20 kaliberű fegyverek, és az ezekhez hasonló teljesítményű, gyakorló lövészetre való fegyverek
– 6,35 mm-nél nagyobb kaliberű légfegyverek, ha nem paintball markerek.
– Kalibertől függetlenül a 16 J torkolati energiát meghaladó légfegyverek (mivel nem nagyon van 16 J alatti 6,35 mm feletti légfegyver, így ez picit redundáns), ha nem paintball markerek.
– Force-on-force (egymás elleni) lőgyakorlatra szolgáló kiképzőfegyverek (simunition), ha a torkolati energiájuk nem haladja meg a 20 joule-t.
– jelzőrakéta kilövő eszközök 16 mm kaliberig (tehát sajnos a Kal. 4 rakétapisztolyok továbbra is B-kategória marad ott).
– elektromossággal harcképtelenné tevő eszközök, melyeknek lőfegyverszerű jellegük van (taser).
- A flóbert fegyverekre vonatkozóan nem találni torkolati energia korlátozást, értelmezhetjük ezt úgy is, hogy a nyilvánvaló 4 mm Randzünder és a 6 mm Flobert Short mellett akár a 9 mm Flobert kaliberű fegyverek is ide értendőek?
– a korábbi szabályozástól (7,5 joule) eltérően, 2021.01.30. után nincsen torkolati energia limit a flóbert jellegű fegyverekre.
(Igen, azóta találtam 9 mm flobert hatlövetűt C-1 kategóriában cseh fegyverbolt weblapján, nem hazudott a rendőr. Más kérdés, hogy az akár 80 joule is lehet, ami már talán túl sok a jóból.)
- Pontosan hogyan is zajlik le egy C-1 kategóriás fegyver vásárlása, ha az eladó egy fegyverszaküzlet?
– A fegyverszaküzlet belép a Központi Fegyvernyilvántartásba online és a vásárló személyi igazolványa alapján ellenőrzi, hogy az jogosult-e a vásárlásra (nagykorú, cselekvőképes, bizonyos súlyosabb bűncselekmények szempontjából büntetlen előéletű, csehországi állandó lakhelye van), és ha pozitív a visszaigazolás, akkor eladhatja a fegyvert.
Jogi személyek tekintetében bármely jogi személy jogosult ilyen fegyverek megszerzésére, amelynek Csehországban bejegyzett székhelye vagy telephelye található.
- Mi történik, ha az eladó is magánszemély?
– 24/2021 kormányrendelet alapján a C-1 fegyver tulajdonosváltozás (tehát a tulajdonlás megszűntekor is kell) bejelentésére a legegyszerűbb a Cseh Köztársaság Belügyminisztériumának (www.mvcr.cz) honlapjára felmenni, és ott a Közszolgáltatások (Sluzby pro Verejnost) menüpont alatti Űrlapok (Formulare) között 10. számon található a Fegyverek és lőszerek (Zbraně a střelivo) alpontból a C-1 bejelentő nyomtatványt pdf-ként letölteni.
Az űrlap kitölthető elektronikusan és elektronikus aláírással ellátva e-mailben beküldhető vagy kinyomtatva, aláírva, beszkennelve is küldhető e-mailben, vagy klasszikus postai levélként is eljuttatható a lakhely szerint illetékes rendőrségnek.
A fegyvert semmiképpen nem kell fizikailag bevinni a rendőrhatósághoz az eljárás során! A C-1 bejelentése ingyenes és a tulajdonosváltást követően 10 munkanap van rá.
- Milyen büntetéssel számolhat, aki elmulasztja a C-1 fegyver bejelentését?
– Ez szabálysértésnek minősül, amiért 30 ezer koronáig (kb. 400 ezer Ft) terjedő pénzbírság szabható ki.
- Mely C-1 kategóriás eszközök viselhetőek közterületen?
– Bármely C-1 kategóriába tartozó fegyver kizárólag rejtve viselhető közterületen, más megkötés nincsen.
Látható a fegyver csak akkor lehet, ha egy közterületi rendezvény jellege ezt megkívánja (például hagyományőrző rendezvény), de annak helyszínéig is csak rejtve szállítható/viselhető az adott fegyver.
(Vagyis a fent felsorolt sokféle C-1 kategóriás fegyvert az annak tartására jogosult és nyilvántartásba vett cseh polgár szabadon viselheti rejtve. Értelemszerűen ennek az önvédelmi szempontból releváns gáz-riasztó fegyverek, taserek, nem egybeszerelt lőszeres kétlövetű derringerek esetében van értelme.
Nem kell tehát minden egyes gázpisztolyra viselési engedélyt kiváltani, mint egyes délebbre fekvő elmaradottabb gondolkodású országokban.)
- A paintball markerek kivételként jelentek meg többször is. Ezekre vonatkozóan van valami műszaki specifikáció, torkolati energia korlát?
– A jogszabály úgy definiálja, hogy olyan, sűrített gázzal működő fegyver, melyet emberélet kioltására alkalmatlan lövedék kilövésére terveztek, gyakorlás, sport, szórakozás céljából. Egyéb meghatározás a kaliberre vagy a torkolati energiára nézve nincsen a cseh fegyvertörvényben.
Ez az eszköz azonban nem a bejelentéshez kötött C-1, hanem 18 éves kor felett szabadon, regisztráció nélkül tartható D-kategóriába lett sorolva!
(Mint látható nyoma nincs a hazai 12 mm alsó kaliberkorlát és 15 joule felső energiakorlátnak, hiszen ott valószínűleg jól tudják, hogy még a kifejezetten rendvédelmi markerek bizmutgranulátumos lövedékkel sem tudnak többet 40 joule-nál.)
Összefoglalva: ezzel az új C-1 kategóriával kontrollált körülmények között, tényleg minimális bürokráciával nagyban segítették a csehek a hazai fegyvergyártóikat és -kereskedőiket, kitágították a fegyvertartó polgárok lehetőségeit. Mindezt anélkül, hogy a közbiztonságra nézve bármilyen komoly kockázatot hoztak volna létre. Miért nem tudják a hazai jogalkotók is a cseh utat követni???
Vass Gábor