Benyújtott ÁTFOGÓ Fegyvertörvény-módosító: magyar EU-jogharmonizáció
Ma éjjel benyújtotta az Országgyűlésnek a miniszterelnök-helyettes és a belügyminiszter az immár sajnos elkerülhetetlenné vált EU-direktíva implementációt célzó fegyvertörvény-módosítót.
Ez egy ÁTFOGÓ módosítás, mely indoklással együtt 45 oldalas (és a 253/2004 kormányrendelet szükséges módosítása ennél várhatóan sokkal bővebb lesz). A tervezet megalkotása során számos érvét meghallgatták az érintettek képviselőinek. Összességében a rendkívül nehéz jogi normaszöveg alapján ez a módosítás egy kifejezetten enyhe, lehetőleg nem visszamenőleges hatályú, az EU-s minimumra törekvő anyag lett. Ennek ellenére fájdalmas hatásai elkerülhetetlennek tűnnek, a részletszabályok értelmezése pedig utóbb súlyos jogi problémákhoz fog vezetni. Ez a kis összefoglaló nem teljeskörű, nem jogászi értelmezés!!!
Néhány főbb pont, a teljesség nélkül:
– Bevezetik a “MŰKÖDŐKÉPES LŐFEGYVER” fogalmat, ami a BTK-ban IS a jelenlegi (engedélyköteles) LŐfegyver fogalom helyébe lép.
– „A” kategóriába átsorolt lőfegyverek: számos öntöltő sportfegyver (10/20-nál nagyobb tárral megtöltött hosszú/rövid közp. gy.) kerül át az „A” vagyis polgári célra tiltott kategóriába. E lőfegyverek esetében az új hazai jogszabály él a kivétel lehetőségével, vagyis sportlövészeti célra ezeket a lőfegyvereket továbbra is engedélyezik majd, de ennek részletszabályai várhatóan sokkal nehezebben lesznek teljesíthetőek – kormányrendeletben lesz.
– hosszú lőfegyverhez 10, rövid lőfegyverhez 20 db feletti kapacitású tárakat csak A-kat. (lásd fent) engedélyes szerezhet meg.
– Engedélyek lejárata: Az EU direktíva kötelezővé teszi a kiadott lőfegyvertartási engedélyek maximum öt évenként felülvizsgálatát. Ez az új hazai szabályozás szerint automatikus rendszer szerint működik majd, vagyis a hatóság saját hatáskörében, az engedélyes bevonása nélkül hajtja ezt végre – ahogy egyébként ez ma is történik -, az engedélyesnek semmilyen meghosszabbítással kapcsolatos ügyintézést nem kell végeznie.
– Lőfegyverek átkategorizálása: Annak ellenére, hogy az új EU direktíva szinte az összes lőfegyvertípust átkategorizálja, a magyar lőfegyvertartóknak nem kell új műszaki kártyát, vagy engedélyt kérni e lőfegyverekre, ez a rendelkezés a már kiadott engedélyek esetében nem hoz változást.
– A már kint levő gáz- és riasztó fegyverek megszerzése, tartása, viselése tekintetében nem lesz változás. Az új direktíva és az új magyar szabályozás szerint 2023 január 1.-től csak szigorúbb technikai kritériumoknak (EU 69/2019 = “PTB Light”) megfelelő gáz- és riasztó fegyvereket lehet majd szabadon forgalomba hozni. Ez a rendelkezés tehát a gyártókat és kereskedőket érinti rendkívül súlyosan, mert a gumiképes gáz-riasztókat átsorolja a C (bejelentéshez kötött = betiltott*) kategóriába, piacuk megszűnik.
– Hatástalanított fegyverek tartása: a jelenleg engedélymentesen tartott hatástalanított fegyverek TÖBBSÉGÉNEK jogi állapota nem változik, továbbra is szabadon tarthatóak maradnak. Amennyiben a hatástalanítás 2016. április 8-a után történt, a C (bejelentéshez kötött = betiltott) kategóriába sorolódik át az összehegesztett fémhulladék. Forgalomba helyezni, országba behozni azonban csak olyan hatástalanított fegyvert lehet, mely megfelel a 2016. április 8 utáni technikai paramétereknek. De ezek is a C (bejelentéshez kötött = betiltott*) kategóriába lesznek besorolva.
*(A flóbertek példáján láttuk, hogy a gyakorlatban minden adminisztratív nehezítő intézkedés a betiltással, forgalmazás, gyártás megszűnésével egyenértékű.)
– Muzeális fegyverek tartása: a muzeális fegyverek megszerzésének és tartásának stb. a rendszere nem változik.
A TÖRVÉNYJAVASLAT RÉSZLETES ADATAI ÉS SZÖVEGE:
Miniszterelnökség
Iromány száma: T/10310.
Benyújtás dátuma: 2020-04-28 21:56
Parlex azonosító: 17B67JWT0001
Címzett: Kövér László, az Országgyűlés elnöke
Tárgy: Törvényjavaslat benyújtása
Benyújtó: Dr. Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes
Előadó: Dr. Pintér Sándor, belügyminiszter
Törvényjavaslat címe: Egyes törvényeknek a fegyverek megszerzésének és tartásának ellenőrzésére vonatkozó európai uniós jogi szabályozás módosításával összefüggő jogharmonizációs célú módosításáról