Egy magyar fegyvertervező: Szecsei és dupla-ismétlő golyóspuskái
Ha valakinek azt mondjuk, hogy öntöltő revolver, akkor előfordulhat, hogy kissé értetlenül fog ránk nézni az illető. Ugyanez a helyzet az ismétlő rendszerű duplapuskával is. Még furcsább lehet majd a tekintetük, amikor rájönnek, hogy mindkét koncepció valós.
Elfeledve?
- december 26-án, 89 éves korában, hosszan tartó, küzdelmes betegség után, a kanadai Windsorban elhunyt Szecsei József magyar fegyvertervező és szerszámgyáros üzletember.
Szecsei József 1929. szeptember 24-én született Magyarországon. 1952-ben azzal a céllal vándorolt ki Kanadába, hogy szerszámkészítőként kereshesse kenyerét. 1956-ban létrehozta Titan Tool and Die Ltd. nevű vállalkozását, mely a mai napig üzemel. A cég fő profilja a mélyhúzással, sajtolással és hegesztéssel előállított lemezalkatrészek gyártása. 1996-ban alakította meg második cégét, a Futura Tool Inc.-et. Itt már modern 3D tervezéssel és CNC forgácsolással készülnek alkatrészek, szerszámok és öntőformák jelenleg is.
Mindkét vállalkozásnál aktívan tevékenykedett élete végéig. A cégek logóiban a magyar nemzeti trikolor színei dominálnak.
Feltaláló és vadász
Tehetséges feltaláló volt, mellette pedig nagyvadra vadászott szívesen. Kanada összes lehetséges nagyvadját meglőtte, de legjobban Afrikában szeretett vadászni. A Big Five avagy a nagy afrikai ötös (oroszlán, elefánt, kafferbivaly, orrszarvú és leopárd) mellett számtalan más fajból is zsákmányolt. A Big Five-ba tartozó állatok vadászata nem éppen sétagalopp. Ha sikerül is a kiszemelt vadat becserkészni, az könnyen rátámadhat a vadászra és egy támadó elefántot például nem olyan egyszerű leteríteni.
Egyik ilyen zimbabwei vadászkalandja során állítólag három felbőszült elefánt támadta meg. Akkor a két lövés a duplagolyósból kis híján kevésnek bizonyult. Miután épséggel kikerült a szorult helyzetből, elhatározta, hogy létrehoz egy olyan fegyvert, amely ötvözi a duplagolyósok tűzgyorsaságát az ismétlőfegyverek tárkapacitásával.
Duplacsövű-ismétlő
Az alapelv az volt, hogy a billenőcsövű duplagolyós puskák gyors, egymás utáni lövéseit alkalmasint minél hamarabb meg lehessen ismételni. Ezért gondolta úgy Szecsei, hogy a forgó-tolózáras ismétlők zár- és tárrendszerét veszi alapul. A Szecsei-féle ismétlő-duplagolyóst gyakorlatilag két darab egyszerre működtethető zárdugattyúval bíró, de külön-külön elsüthető puska alkotja.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy hogyan is lehet két forgó-toló mozgású zárat egyszerre vezérelni. Szecsei ezt úgy oldotta meg, hogy a zárolást a tok hátsó felébe tervezte. Hasonló fegyverek léteztek már korábban is (pl. Steyr-Mannlicher Luxus, Mauser 77 vagy Remington 788). Nem elöl fordul be a zárfej a tokban vagy a csőben kialakított reteszelőfészekbe, hanem a monoblokk zárdugattyú(k) hátsó részén a felhúzókarral együtt fordítjuk a 6 szemölcsös reteszelőtestet.
Létezett egy olyan megoldás is, ahol két zárdugattyút kötöttek össze, azok pedig az oldalukon kialakított fogasíveken fordultak el egymással ellentétesen.
Mindez egy forgácsolt rendszerkamrában mozog, amely magába foglal egy illesztett csőpárt, amelyet forrasztott sínek, vagy bilincsek fognak össze vízszintes vagy függőleges elrendezéstől függően.
A tár is értelemszerűen dupla, cserélhető, két egysoros lemeztest egy rugóztatott tárfenékre szerelve. A bock (egymás alatti) kialakításnál az adogatást oldalra helyezték.
Működtetés
A fegyver működtetése nem sokban különbözik egy hagyományos ismétlőpuskától. A zárat hátrahúzva két töltényűr válik szabaddá, melyet kézzel is megtölthetünk, vagy a töltött tárat behelyezve a zár előretolásával csőre tölthetünk 2 darab lőszert. A rendszer értelemszerűen egyszerre ürít, tehát ha csak egyik csőből adtunk le lövést, a következő töltőfogással akkor is ki fogja üríteni a másik csövet.
Egy osztrák mester
1986-ban Gerhard Fuchs fegyvermester miután befejezte ferlachi tanulmányait, ambíciókal telítve az osztrák Alpokban fekvő Innsbruck városába ment, ahol létrehozta saját manufaktúráját Fine Guns néven. 1997-ben az ő segítségével hívták életre a Szecsei-féle duplagolyós ismétlőfegyver prototípusát, melyet aztán természetesen Afrikában tesztelt le a tervező. 1999-ben a nürnbergi nemzetközi fegyverkiállításon (IWA) mutatták be a nagyközönségnek.
A fegyver bonyolultsága, illetve az anyaghasználat és a finom kézimunka révén adódik, hogy ezek nem azok a puskák, amelyből könnyedén magáénak tudhat egyet akárki. Használtan is 8 számjegyű összegekért kelnek el.
(A cikk sokkal bővebb változata a nyomtatott Kaliber magazinban lesz olvasható a közeljövőben!)
Szabó Sándor